بازدید اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی قوچان از نیروگاه سیکل ترکیبی برق شیروان

۰۸ آذر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۳ کد : ۱۳۴۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۷۷
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی قوچان، جمعی از اعضای محترم هیات علمی این دانشگاه روز سه شنبه مورخه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ از نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان بازدید به عمل آوردند.
بازدید اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی قوچان از نیروگاه سیکل ترکیبی برق شیروان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی قوچان، به همت کارگروه کارآفرینی و ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه صنعتی قوچان، جمعی از اعضای محترم هیات علمی این دانشگاه روز سه شنبه مورخه 1 آذر ماه 1401 از نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان بازدید به عمل آوردند.

در ابتدای این بازدید علمی، مهندس نادیا رئیس واحد آزمایشگاه شیمی نیروگاه ضمن عرض خیر مقدم، توضیحاتی در خصوص وضعیت کلی این نیروگاه و قسمتهای مختلف آن ارائه نمود.

در ادامه این جلسه اساتید حاضر که از گروه های مختلف آموزشی نظیر مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی صنایع که در این بازدید شرکت کرده بودند، پس از انجام فرایند های ایمنی، بازدیدی از بخش های مختلف نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان نظیر قسمتهای مختلف واحد تولید برق حرارتی با مولد های گازی، ترانس های برق اتصال کاهش ولتاژ و خطوط اتصال به شبکه سراسری، واحد تولید برق حرارتی با بخار ، برج های خنک کن و آزمایشگاه شیمی بازدید کردند و کارشناسان هر واحد توضیحات مبسوطی در خصوص مجموعه ها و سوالات اساتید بازدید کننده ارائه نمودند.

جلسه با مهندس مرجان زاده مدیر نیروگاه به همراه جمعی از مدیران واحد های تخصصی بخش دیگری از این بازدید علمی بود که پس از معرفی حاضرین در جلسه، دکتر علی فرزانه مدیر کارگروه کارآفرینی و ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه صنعتی قوچان ضمن معرفی مختصر دانشگاه، گزارش جامعی از ظرفیت ها، توانمندی ها و طرح های پژوهشی برون دانشگاهی اساتید این دانشگاه ارائه و به صورت اجمالی شرکت های دانش بنیان زیر مجموعه دانشگاه و زمینه های فعالیت آنان را معرفی نمود.

دکتر علی فرزانه در ادامه ابراز امیدواری کرد این بازدید زمینه ساز تعامل بیش از پیش نیروگاه سیکل ترکیبی برق با دانشگاه صنعتی قوچان به عنوان سومین دانشگاه برتر در سطح منطقه و برترین دانشگاه صنعتی در شرق کشور در زمینه پژوهش و فناوری (پیرو آخرین رتبه بندی  ISC) گردد و  اساتید جوان و نخبه این دانشگاه بتوانند در بحث طرح های پژوهشی برون دانشگاهی با نیروگاه برق شیروان همکاری نمایند.

مهندس مرجان زاده هم در پایان این نشست عنوان داشت: نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان با تولید 1400 مگاوات برق نقش بسیار مهم و به سزایی در منطقه و کشور بحث تولید انرژی برق ایفاء می کند.

به جرات می گویم تنها نیروگاه با چرخه کامل سیکل ترکیبی در سطح کشور هستیم و با 220 نیرو بسیار با کمبود نیروی متخصص روبرو هستیم. پروسه جذب بسیار دشوار و زمان بر است و همکاران ما با تلاش شبانه روزی و بدون وقفه در واقع کار جهادی انجام می دهند.

مهندس مرجان زاده در ادامه بحث به مشکلات عدیده ای اشاره کرد و افزود: در شرایط کنونی تحریم توانسته ایم برخی از قطعات را داخل خود نیروگاه طراحی کنیم و بسازیم و در این زمینه خودکفا شویم که از همکاران دلسوز و زحمتکش خود کمال تشکر و قدردانی را دارم.

وی قرار گرفتن 3 نفر از از اساتید دانشگاه صنعتی قوچان در بین اساتید بین المللی و کسب جایگاه بهترین دانشگاه صنعتی شرق کشور در حوزه فناوری و نوآوری بسیار قابل توجه دانست و گفت: بسیار خوشحال شدم که دانشگاه صنعتی قوچان توانسته است به چنین جایگاهی دست پیدا کند.

مهندس مرجان زاده در ادامه افزود: بدون شک شما می توانید در حل معضلات و مشکلات این نیروگاه به ما کمک کنید و در بحث تولید قطعاتی مانند بلبرینگ، یاتاقان، قطعات پمپ ها، چیلرهای سرمایشی و گرمایشی و...  با استفاده از مهندسی معکوس که می تواند از خروج ارز از کشور  جلوگیری کند یاریگر ما باشید.

وی ادامه داد: در بحث تعمیرات پیشگیرانه (نت)،  تولید فرمولاسیون روغن ها و روان کننده های مورد نیاز و محصولاتی از این دست که قطعا اگر تولید و با قیمت خوبی در دسترس قرار گیرد ما خریداریم و می توانیم حتی شما را به سایر نیروگاه ها هم معرفی کنیم تا آنها هم از خدمات و محصولات فناورانه شما عزیزان بهره مند گردند.

وی اضافه کرد: امیدوارم با برگزاری بیشتر این جلسات و با حضور کارشناسان ما، بتوانید گوشه ای از مشکلات و معضلات موجود در این نیروگاه را مرتفع نمایید. البته یک سری موانع قانونی وجود دارد که باید با رایزنی های لازم آن ها را برطرف نماییم که قابل انجام است.

گفتنی است از دانشگاه صنعتی قوچان، آقایان دکتر علی فرزانه، دکتر سازگاران، دکتر مدرسی، دکتر سید عرفان سلیمی پور، دکتر ساعی مقدم، دکتر محبوبی مقدم و دکتر رئوف شیبانی در این بازدید حضور داشتند.